Здравето ни зависи изцяло от имунната система, която пък от своя страна се влияе от начина на живот. Имунната система върши забележителни неща, за да защитава тялото от болестотворни микроорганизми. Именно заради това е редно да се грижим за нея като си създадем някои основни навици.
Тези седем средства ще ви помогнат да засилите имунната си система и да се предпазите от сезонни болести.
1. Хранете се здравословно
Здравата имунна система и нейното правилно функциониране зависят до голяма степен от това как и с какво се храним. Затова е много важно да се спазва подходящ хранителен режим.
Когато става въпрос за диета, поддържаща добро имунно здраве, се съсредоточете върху включването на повече растителни храни. Добавете плодове, зеленчуци, смутита и фрешове в менюто си. Морковите, броколите, спанакът, червените чушки, кайсиите, цитрусовите плодове (като портокали, грейпфрут, мандарини) и ягодите, са чудесни източници на витамини А и С, докато семената и ядките ще осигурят протеин, витамин Е и цинк. Чесънът се смята за суперхрана, тъй като помага за понижаване на кръвното налягане и забавя втвърдяването на артериите. Куркумата, от своя страна, притежава противовъзпалителни свойства и е чудесна за имунната система и мозъка.
Изследванията показват, че подправки като карамфил, риган, мащерка, канела и кимион съдържат антивирусни и антимикробни свойства, които предотвратяват развитието на множество видове бактерии.
Бихте могли да намалите тестените храни, тъй като те са основни виновници за причиняването на вътрешни възпалениеяи нарушаването на нормалната функция на червата. Избягвайте преработените храни и подсладените безалкохолни напитки. Тези токсични „лакомства“ принуждават тялото ви да извършва допълнителни процеси, за да унищожи всички вредни хранителни вещества и да се възстанови от вътрешното възпаление, което причиняват в тялото ви.
2. Правете упражнения
Доказано е, че редовното правене на упражнения поддържа правилното функциониране на имунната система. Физическата активност подобрява здравето на сърдечно-съдовата система, понижава кръвното налягане, помага за контролиране на телесното тегло, намалява риска от хронични заболявания, както и предпазва от вирусни и бактериални инфекции. Когато сте физически активни, можете да държите патогените извън белите си дробове и дихателните пътища. По този начин свеждате до минимум вероятността да се разболеете. Също така, упражненията увеличават отделянето на ендорфини(хормоните на щастието), което ги прави чудесен начин за намаляване на стреса.
Според експертите, бързото ходене увеличава циркулацията на белите кръвни клетки, като по този начин се убиват всякакви болестотворни патогени. Същите резултати могат да бъдат постигнати и с редовни тренировки с тежести, чрез които се увеличава сърдечната честота и телесната температура (друг фактор, който допринася за убиването на бактериите).
Има множество онлайн фитнес класове за домашни тренировки, от които можете да се възползвате, особено в този период.
3. Пийте повече течности
Когато се проявят първите симптоми на вирусна инфекция, лекарите препоръчват да се приемат повече течности. Разбира се, не е нужно да се разболеете, за да увеличите консумацията на вода, чай и други полезни напитки. Ежедневното хидратиране на организма помага да се намалят голяма част от инфекциите.
Колкото повече течности пиете, толкова повече обмяната на вещества се забързва и организмът Ви работи на по-високи обороти. Именно течностите ви позволяват да не се чувствате отпаднали и уморени. Приемът на достатъчно количество вода помага да се намали главоболието, прави кожата по-здрава и красива, намалява риска от рак, както и помага за свалянето на излишни килограми.
Чаят подсилва имунната система и дава енергия на тялото. Така например зеленият чай и чаят от липа са богати на антиоксиданти, които са ефикасни борци с инфекции, а също така и енергизират тялото. Чаят от лайка или мента действат успокояващо на нервната система преди лягане. Чаят от коприва е подходящ за детоксикация на организма.
4. Намалете стреса
Продължителният стрес води до хронично повишени нива на стероидния хормон кортизол. Но когато нивата на кортизола са постоянно високи, това по същество блокира имунната система и тя не може да защити организма от потенциални заплахи като микроби, вируси и бактерии.
За да намалите стреса, може да опитате упражнения за релаксация като йога или медитация, да дишате дълбоко, да слушате хубава музика, да се разходите сред природата (макар за кратко), да общувате с приятели (дори и дистанционно), да направете нещо за себе си. И не забравяйте - мислете позитивно.
5. Спете повече
Сънят е времето, в което тялото произвежда и разпределя ключови имунни клетки, като цитокини (вид протеин, който може да се бори или да потиска възпалението), Т клетки (вид бели кръвни клетки, които регулират имунния отговор) и интерлевкин 12 (провъзпалителен цитокин). Лишаването от сън повишава нивата на кортизола, което както посочихме по-горе не е добре за имунната функция. Имунната система се износва и намалява резервите, които се борят с инфекции и възстановяването от болести става по-трудно.
Националната фондация за сън препоръчва на всички възрастни да получават поне шест-седем часа качествен сън на нощ, за поддържането на добро здраве. За да си осигурите качествен сън, дайте приоритет на добрата хигиена на съня: изключете електрониката най-малко два до три часа преди лягане, избягвайте бурни или стресиращи книги, потискащи разговори, изберете подходящите за вас матрак и възглавница.
6. Намалете алкохола
Консумирането на големи количества алкохол е свързано с редица негативни ефекти, включително потискане на имунната система. Алкохолът е основен виновник за намаляване на способността на организма да произвежда бели кръвни клетки, което означава, че е по-вероятно да се поддаде на болести. Според проучвания, високите нива на консумация на алкохол могат да отслабят способността на тялото да се бори с инфекции и да забавят времето за възстановяване. В резултат на това хората, които пият повече алкохол, са изправени пред по-голяма вероятност от развиването на пневмония, синдром на остър респираторен дистрес, алкохолно чернодробно заболяване и някои видове рак. За да намалите тези рискове, може да замените алкохолните напитки с нискоалкохолни или да редувате всяка алкохолна напитка с чаша вода.
7. Смейте се
Смехът влияе на организма положително и поддържа здравето. Той намалява хормоните на стреса и увеличава имунните клетки и антителата, борещи се срещу инфекции, като по този начин подобрява съпротивителните сили. Освен това помага за освобождаване на напрежението и освобождава ендорфини, създавайки цялостно усещане за добро физическо състояние. Забавните книги или комедийните филми/сериали са чудесен начин да се разведрите и да се почувствате по-добре. Интересен факт е, че смехът в продължение на 10-15 минути изгаря приблизително 40 калории. Затова – смейте се, смехът е здраве!